Stauning Whisky er et forholdsvist nyt, dansk anerkendt Whiskey-brand. De er ikke alene et whiskeydestilleri, de er også blevet en turistattraktion med op imod 20.000 gæster om året. I 2018 tog de deres flotte, nye sorte bygninger i brug, med dertilhørende store glaspartier vendt mod nord og syd. Der var dog blot det problem, at i destilleriet med de store kobberkedler, hvor gæsterne skulle vises rundt, blev der næsten ulideligt varmt. På trods af allerede eksisterende ventilation indbygget, var der ikke nok udskiftning af luft i rummet, og derfor måtte der en energirenovering til.
Denne energirenovering skete ved, at man installerede to EC-ventilatorer, som passede rigtig godt ind i konstruktionens unikke udseende. Yderligere havde disse ventilatorer den rette kapacitet, og kunne dermed sikre en tilstrækkelige luftudskiftning i rummet. Endvidere, og yderst væsentligt, larmer EC-ventilatorerne næsten ikke. Dermed bliver de ikke et forstyrrende element, når rundviseren skal vise gæsterne rundt i destilleriet.
Energirenovering i storcenter
I storcentre er der ofte mange mennesker samlet, og derfor kræves der en god ventilation, for at skabe et godt indeklima. Dette måtte Aalborg Storcenter sande. De foretog derfor en energirenovering, hvor de erstattede deres gamle ventilatorer med de energibesparende EC-ventilatorer. Dette har ikke kun haft betydning for deres besøgende, men også for de lejere, som dagligt står i de forskellige butikker.
Det totale elforbrug til ventilation i storcenteret er faldet med 20.000 kWh per måned, som svarer til i omegnen af 30 procent. Der har ikke blot været en stor energibesparelse at hente. Denne energirenovering har også skabt et bedre indeklima med bedre luftskifte og mindre støj. Luften til ventilationsanlæggene hentes fra taget, blandet med recirkuleret luft fra de forskellige lejemål. Dertil kan man tilføre varme eller køl, alt efter den enkelte butiks behov, og ventilatorernes hastighed reguleres præcist og intelligent med et såkaldt CTS-anlæg.